Keresztszemes alapok 2. – A keresztszemes minták leolvasása
Avagy a kockás papír rejtelmei.
Amikor egy keresztszemes mintát kezedbe veszel, többnyire egy négyzetrácsos papíron több különböző ábrát találsz egy kupacban. Ez első ránézésre akár ijesztő is lehet, hiszen ákom-bákomnak tűnik az egész.
Azonban minden egyes jelöléshez tartozik egy meghatározás, ami megmondja, hogy azt keresztöltéssel, vagy félkereszt öltéssel kell-e hímezned, illetve a leírásnak jelölnie kell azt is, hogy azt az öltést az osztotthímző hány szálával kell varrnod. Mutatom.
Ezen a képen egy egyszerű virág rajza látható (azért nem olyan egyszerű, mert próbáltam belesűríteni sok fajta öltést, fonalszámot…)
A minta mellet található ábrák jelzik, hogy melyik jel milyen öltést jelent, és ahhoz hány szál fonalat kell használni. Ugyanazt a zöld színt tehát lehet két szállal keresztöltéshez, egy szállal a félkeresztekhez, és két szállal a kontúröltésekhez (ez most csak a virág szára) is használni.
A mintából ez a virág kerekedik ki:
Persze ettől azért több színt tartalmaz egy-egy keresztszemes készlet, de ha még nem próbáltad ezt a hímzést, érdemes elsőre valami egyszerű mintával kezdeni. Aztán persze jöhetnek a nagyobbak is. Be kell valljam, az első kis keresztszemes képecském után egyből belefogtam egy jó nagy faliképbe. Küzdöttem is vele három-négy hónapon keresztül, de mai napig büszkén mutogatom, hogy azt én hímeztem.
Az első képnél érdemes azért arra figyelni, hogy a mintában ne legyen túl sokféle öltés. Legyen rajta keresztöltés, esetleg félkereszt és kontúröltés. A többivel rársz megismerkedni, ha már túljutsz az első művön.
Mivel többnyire a keresztszemes készleteket nem Magyarországon gyártják, így a leírás sokszor nincs rajta feltüntetve magyarul. Azonban a legtöbb esetben angolul leírják a készítők, hogy melyik jelölés mit is takar. Ezért összeszedtem ide az alapöltések jelentéseit:
cross stitich – keresztöltés
half (cross) stitch – félkereszt öltés
backstitch – kontúröltés
french knot – francia csomó
Most pedig, ha már ismered az alapöltéseket és megtanultad hogyan is olvass le egy rajzot, itt az ideje, hogy nekifogj a keresztszemesnek. Ismerkedj meg tehát azzal, hogyan is kezd el a munkát, és ha már látod az elejét, gyorsan azt is megmutatom, mit kell a hímzés (illetve a fonal) végén tenned annak érdekében. hogy ne legyen csomókkal teli a munkád hátoldala. A keresztszemes alapok harmadik részét itt olvashatod.
.
Kezdeti próbálkozáshoz vagy egyszerű, gyors keresztszemeshez nézd meg az alábbi egyszerű készleteket, amelyek mindent (még a képkeretet is) tartalmaznak:
Ajánlom még az alábbi kézimunkákat:
![]() Vidám keresztszemes készlet - Pillangó 2 - 13x16 cm - Riolis HB-095 |
![]() Esküvő - Anchor keresztszemes készlet - 11*8 cm - PCE771 |
![]() Riolis keresztszemes készlet - Hajnalka - 1842 |