Keresztszemes alapok 4. – A keresztszemes hímzéshez használható alapanyagok
Az alapok leírásnál ez az a rész, aminek a megírásához úgy ültem le, hogy az járt a fejemben:
“Hol is kezdjem?”
Mert tulajdonképpen az is a keresztszemes hímzés alapanyaga,
- amire a munka készül,
- amivel magát a hímzést készítjük,
- és az is amivel a hímzést feldobjuk, díszítjük.
.
No, de kezdjük az elején!
Milyen anyagokra is lehet keresztszemest varrni? Általában a két legismertebb a kongré (aida), és a hímzővászon. Mivel ez a két legismertebb alapanyag, és más sokszor felvetődött a hozzám érkező levelekben az előnyök-hátrányokra vonatkozó kérés, így e két anyag összehasonlításáról itt is olvashatsz:
Talán a legismertebb mégis a kongré, aminek a szövése úgy van kialakítva, hogy kisebb nagyobb közönként egyenletesen nagyobb luk van szőve. A kongré HPI (hole per inch – lukak per inch) számától függ a szövés sűrűsége. Létezik egészen apró egységekből álló, és nagyobb lukú, jobban látható formában is.
Azt az anyagfajtát megvásárolhatod méterben (110-140-150 cm széles tekercsekből), de léteznek már szalagokba szövött változatban is. A színek száma pedig majdnem végtelen.
A hímzések és keresztszemes készletek világában azonban a második leggyakoribb alapanyag a hímzővászon, és a lenvászon. A vásznak esetében a textil szövése egyenletes, nincsenek a kongrénál megszokott lukak a tűnek. Véleményem szerint azonban sokkal szebb a hímzés a vásznakon, és a kontúröltéssel is sokkal könnyebben lehet dolgozni.
Míg a hímzővászon gépi szövése nagyon szabályos és egyenletes, addig a lenvászon szövése során itt-ott vastagabb szálak kerülnek a az anyagba, így annak az anyaga kevésbé szabályos.
Mint ahogyan a kongrét, úgy a vásznakat is meg lehet vásárolni méterben, vagy szalagban. A lenvásznat általában csak természetes anyagokkal színezik, de a hímzővászon kapható nagyon sok színben.
.
A keresztszemes hímzés készítésekor ügyelni kell arra, hogy a kongréban egy luktávolság felel meg egy keresztszem szélességének és hosszának, addig a vásznakon két luk távolsága határozza meg a keresztszem méreteit.
.
Az előző anyagokon túl hímezhetsz még:
Papírra, csak nagyon vigyázz arra, nehogy nagyon meghúzd a szálakat, mert ez az alapanyag könnyen szakad.
Műanyag lapra, amely tartósságot és meredvséget ad a művednek (apró dísztárgyak készítésére nagyon jó alapanyag).
Hímezhetsz még kanavára, ami merevebb, minta a vásznak és a lukak is általában nagyobbak, így a fonalszálak számát is növelned kell ebben az esetben.
Megjelent a keresztszemes hímzés bármilyen más anyagra történő hímzését segítő lapocska, amely az első mosás alkalmával feloldódik a vízben. Ezzel egyenletes öltéseket érhetsz el olyan textileken is, amelyeken egyébként ez szinte lehetetlen.
.
De bármilyen alapanyagot választasz is a hímzésedhez, egy biztos, szükséged lesz fonalakra is. Nem akarok butaságot írni, ezért nem írom le, pontosan hányféle fonalmárka van ma Magyarországon forgalomban. A három nemzetközi márkát biztosan lehet kapni, amik az Anchor, a DMC és a Madeira. A legtöbb keresztszemes mintaleírás az első két márkának a fonalait használja.
Ezek az osztott szálú hímzőfonalak egyenként hat összesodort szálból állnak, amelyből többnyire egy vagy kettő szükséges a minták keresztszemes hímzéséhez. Ezek a szálak könnyedén szétválaszthatóak. Egy színből általában 8 méternyi van egy egységbe csomagolva.
A fonalak alapanyagát tekintve lehetnek pamutfonalak, lenes fonalak, és fémszálas fonalak is. A kanavára hímzéskor használatos még a vastagabb szálú, nem osztott gyapjúfonal is. A fonalak színeit a gyártók számokkal (és néha betűkkel) jelölik. A különböző márkák között pedig egy séma lapján át lehet konvertálni a színeket. Ilyen átváltó programocska hamarosan felkerül erre az oldalra is.
A sok színt kiegészítve kapható még olyan fonal is, amelynek a színe nem egyenletes. Ezeknek a színe változhat egy árnyalaton belül (monokróm), de lehet több szín keveréke (multikolor) is.
A fonalak tárolására használhatsz többféle módszert, én a kartonra feltekerést választottam. Kapható ehhez már olyan műanyag doboz is, amibe pontosan méretre szabott kartonlapocskák vannak, és tartozik hozzá egy feltekerő szerkezet is.
.
Ezeken az alapanyagokon túl a hímzések srán még sok más dolgot is lehet használni a keresztszemes hímzés elkészítésekor. Díszítésként jól jöhet pár szem gyöngy, egy apró medál, vagy esetleg néhány centi szalag is. Ezek a kellékek azonban már nem annyira alapfeltételei a keresztszemesknek, inkább csak kihangsúlyozzák a minta szépségét.
Az alapanyagok és kiegészítő díszítő elemek megismerése után bemutatom neked azokat a nélkülözhetetlen eszköket, amik nélkül egyetlen keresztszemező sem tud igazán létezni. Jöjjenek tehát a hímzés fonots szerplői a tűk. (Mellékesen írok egy kicsit az ollókról és a gyűszűről is.)
>>> Kattints tovább az ötödik keresztszemes alapok részhez! >>>
.
Kezdeti próbálkozáshoz vagy egyszerű, gyors keresztszemeshez nézd meg az alábbi egyszerű készleteket, amelyek mindent (még a képkeretet is) tartalmaznak: