Ahhoz, hogy a keresztszemes hímzésed hátoldala is szép legyen érdemes az alábbi tanácsokat megfogadni.
A hímzésed elkészítése során ne használj csomókat egy-egy szín elkezdése és befejezésekor!
.
A keresztszemes hímzés elkezdése:
A legjobb módszer erre abban az esetben, ha két szál fonallal kell a mintát készítened, ha a hímzéshez csak egy szál fonalat készítesz elő, de azt kettéhajtva fűzöd be a tűbe. Ekkor a munka hátoldalán az első szem öltésekor a kialakított hurkon át tudod fűzni a a tűt, ami így csomómentesen rögzíti a fonalat.
Ezt a megoldást azonban nem tudod akkor alkalmazni, ha a minta leírása alapján páratlan számú fonallal kell hímezned. Ebben az esetben is van megoldás a csomómentes kezdésre.
Ha már vannak kész öltések az épp elkezdeni kívánt rész körül, és azok színe hasonló a új színéhez, akkor a minta hátoldalán egy rövidebb szakaszon a már kész öltések mögé fűzd be a fonalat, és az első öltéseknél óvatosan húzd a tűt, nehogy kibújjanak az elbújtatott végek.
Ha nagyon az elején vagy a mintának, vagy ha a már meglévő szemek színei nagyon elütnek az új színtől, akkor hagyj egy rövidke darabot a munka hátulján a fonalból, és ügyyelj arra, hogy a fonalnak ez a része az első pár öltés alá kerüljön a hátoldalon.
.A fonal átvezetése a minta mögött:
Ha kicsit messzebbre kell a következő szemet ölteni, érdemes a szálat elvágni, és a következő mintarésznél így kezdeni el a hímzést újra.
.A keresztszemes hímzés befejezése:
Egyszerűen csak vezesd át a fonalat a hímzés hátoldalán a már kihímzett szemek szálai alatt. Elegendő néhány (4-5) szemnyi távolságban húzni a fonalat, hiszen az is stabilan megtartja a szálat.
A keresztszemes hímzés elkezdéséhez azonban a fonal rögzítésén túl, tartozik még egy-két dolog, amit jó, ha tudsz.
Mielőtt elkezdesz egy hímzést, mindig győződj meg arról, hogy a minta ténylegesen rá fog-e férni az alapanyagra. Amikor egy készletben veszed meg a kézimunka kellékeket, a gyártók mindig gondoskodnak az elegendő alapanyagról.
Ha színes alapanyagra varrsz, érdemes kimosni, hiszen így előre kiderülhet, ha esetleg a textil engedi a színét. Jobb óvatosnak lenni. Az is igaz azonban, hogy a manapság kapható gyönyörű színű aidák és hímzővásznak egytől egyig minőségi anyagokból készülnek és nem engedik a színüket a mosás során sem.
Amennyiben nagyobb darab öltögetésébe fogsz, érdemes az alapanyag széleit beszegni, hogy ne foszoljon ki a keresztszemes hímzésekor.
Érdemes a fonalak mennyiségét is ellenőrizni, de legalábbis felírni a számukat, hogy az esetleges pót-beszerzéskor ne okozzon problémát, hogy milyen is az az árnyalat, ami épp elfogyott. Ezzel sem kell bajlódnod, ha készletet kezdesz varrni, hiszen ebből is elegendő mennyiséget biztosít a gyártó.
Ha készletben vásárolt keresztszemes mintát kezdesz hímezni, be kell azonosítsd a kapott fonalak színét. Vannak olyan készletek, amelyek tartalmaznak fonalrendezőt, de akad olyan is, amik ezt a segédeszközt nem mellékelik.
A papíron érdemes a mintán található jelöléseket feltüntetni, valamint azt is, hogy melyik szimbólum milyen öltés-típus használatát kéri.
S ha már minden kézen áll az első öltéshez, javaslom, keresd meg a minta és a textil közepét. Általában innen készítjük ezeket a hímzéseket, hacsak valamilyen okból mást nem kér a leírás. erre azért van szükség, hogy a minta az alapanyag közepére kerüljön, és nehogy később derüljön ki, hogy elcsúszik a kezdés miatt.
Attól függően, hogy mit varrtál, készülhet a hímzésből falikép, párna, vagy az asztalra teríthető.
A következő részben a különböző alapanyagokról ejtünk szót.
Ajánljuk a következő készleteket: