Keresztszemes alapok
Keresztszemes hímzéssel nagyon sok szép dolgot készíthetsz el. Hímezhetsz képeket, használati, vagy dísztárgyakat saját magad örömére, vagy egyedi ajándék képen. Hidd el, egyedi dísze lehet otthonodnak, és örömet szerezhetsz vele barátaidnak, ismerőseidnek egyaránt.
Egy kis történelem:
Ez a hímzés-fajta nem a modern kor sajátja, hisz ha visszagondolsz, nagymamád, anyukád is biztosan készített hímzett terítőt, párnát, függönyt. Akkoriban inkább hagyományos motívumokat készítettek a kevésbé rohanó világban az asszonyok és ezek szolgáltak (lakástextil-üzletek és lakberendezési tanácsadók hiányában) az otthonok díszítésére.
Mára a keresztszemes hímzés átértékelődött. Egyrészt megmaradtak a hagyományos motívumok, amelyeket még mindig sokan készítenek, másrészt viszont egy teljes textil-ipar-ág fejlődött ki a modernebb igények kielégítésére. Számtalan kisebb-nagyobb cég vagy vállalkozás készíti a modern keresztszemes készleteket és megjelentek azok a programok is, amellyel egy kép, vagy elképzelés alapján akár Te is elkészítheted a saját mintádat.
.
Azonban azt látom a hozzám érkező levelekből, hogy egy “generáció” kezd úgy felnőni, hogy nincs aki megmutassa, hogyan is kell (lehet) a keresztszemes hímzést készíteni, mire kell odafigyelni a minták elkészítésekor, és milyen apró trükkökkel lehet a keresztszemes hímzést könnyebbé és mutatósabbá tenni. Ebben szeretnék most segíteni ezzel hét részből álló leírással.
Ízelítőül mutatok néhány képet, amelyeket én már kihímeztem, s amelyeket akár Te is könnyedén elkészíthetsz. (Ráadásul az alapanyagokért sem kell messzire menned.)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
FIGYELMEZTETÉS!
A technika fertőző, és nehezen gyógyuló függőséget okoz!
Ha egyszer elkezded, nem fogod abbahagyni!
- Az első részben bemutatom, melyek a keresztszemes hímzés alapöltései, hol és hogyan lehet azokat használni.
- A második részben a keresztszemes minták leolvasásáról írok, amelyben fény derül arra, hogyan lesz egy négyzetrácsos papír alapján gyönyörű kép, vagy akár terítő.
- A harmadik részben egy nagyon fontos, de sokszor elhanyagolt témáról, a keresztszemes hímzés elkezdéséről és befejezéséről osztom meg tapasztalataimat.
- A negyedik részben a használt (és használható) alapanyagokról, tárolásukról, előnyükről és hátrányukról számolok be.
- Az ötödik részben megtudhatod, miben különböznek az egyes tűfajták, mit mire érdemes használni, és hogyan különböztethetőek meg egymástól. Itt esik szó még egy nagyon fontos kellékről, az ollóról is.
- A hatodik részben ismét egy nagyon hasznos – de elhagyható – eszközről, a hímzőrámáról esik majd szó.
- A hetedik részben pedig megtudhatod, milyen anyaghoz hány szál fonal használata javasolt. Erre én már végeztem sajátos kísérleteket is, aminek az eredményét szintén itt láthatod.
.
Az alapokon túl:
Ha átrágod magad az alapokon (vagy esetleg nem is érdekelnek), néhány érdekességet is olvashatsz még a keresztszemesekhez kapcsolódóan. Ezek egy részét már az Ezterkézimuna.hu blogjában leírtam, de lehet, hogy még nem találkoztál velük.
- Szőrözzünk – avagy a mitől mászik falra egy keresztszemező, ha meglát egy kedves mackót
- Kongré vagy vászon? – a hímzés végső képe sokszor már az alapanyag kiválasztásánál eldől
- Hímzés gyöngyökkel– hogyan dobhatod fel a keresztszemeseidet gyöngyökkel
- Keretezés – milyen hatással van a keret kiválasztása a hímzésre
.
S ha még mindig bővíteni szeretnéd keresztszemes hímzéssel kapcsolatos tudásodat, én nem adom fel, mert írok még a gyártókról, a tervezőkről, és találsz majd fonalmárkák közötti átváltót is.
.
De kezdjük az alapokkal! Tovább az első keresztszemes alapok “leckéhez”!